Jakie wybrać pokrycie dachu?

Wybór dachu to jedna z najistotniejszych decyzji jakie musimy podjąć w trakcie budowania domu. Jego pokrycie wpływa bowiem na wygląd domu, a także komfort jego użytkowania. Należy wiedzieć, iż nie każde pokrycie sprawdzi się na każdym dachu, a przy tym istnieją jeszcze inne ograniczające nas kwestie. Na rodzaj dachu musimy zdecydować się już podczas etapu projektowania, ponieważ związane jest to z kwestiami konstrukcyjnymi. Musimy zatem dokładnie przemyśleć jaki dach chcemy, jak również na jaki możemy sobie pozwolić, gdyż koszt materiałów i ich ułożenia jest naprawdę zróżnicowany. Podstawowymi czynnikami jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachu to:

  • Kształt dachu – w teorii, prawie większość pokryć można zastosować na niemal wszystkich dachach, jednakże nie jest to zawsze zbyt ekonomiczne rozwiązanie. Bardzo dużo zależy bowiem od kształtu dachu – im bardziej jest on rozbudowany oraz skomplikowany, tym pokrycie będzie droższe, zarówno pod względem materiału, jak i robocizny. W przypadku, gdy dach ma prostą formę, i gdy chcemy, by koszt jego zrobienia nie był zbyt duży, możemy wybrać pokrycia wielkoformatowe (np. blachodachówka w arkuszach). Straty materiału są wtedy znikome, a samo układanie niezwykle sprawne. Jeśli natomiast nasz dach posiada wiele załań połaci, wykusze oraz lukarny, warto jest się zastanowić nad tak zwanymi pokryciami małoformatowymi (np. dachówki betonowe i ceramiczne, gont drewniany, łupek kamienny).
  • Nachylenie połaci dachu – jest to kwestia, która wiąże się z kształtem dachu i musimy ją uwzględnić, bowiem producenci pokryć zawsze podają informację, do jakiego nachylenia połaci dane pokrycie jest przeznaczone (zapewni szczelność dachu).
  • Ciężar pokrycia dachowego – ciężar jednego metra kwadratowego pokrycia to także istotny czynnik, ściśle związany z planowaną wytrzymałością oraz konstrukcją więźby. Waga pokrycia jest bowiem bardzo zróżnicowana. Im jest ono lżejsze, tym mniejsze jest obciążenie dla konstrukcji, która może być wtedy również lżejsza, a co za tym idzie, także tańsza.
  • Poszycie dachu – dach to nie jest wyłącznie pokrycie, ale także i to, co jest pod nim. Wykonać można tak zwane poszycie sztywne (np. pełne deskowanie) bądź poszycie z folii, łat czy kontrłat. Te pierwsze są droższe i cięższe, zaś te drugie tańsze i lżejsze. Nie możemy jednak dowolnie między nimi wybierać, albowiem niektóre pokrycia dachowe mogą być układane wyłącznie na sztywnym poszyciu.
  • Izolacyjność – rodzaj pokrycia w niedużym stopniu ma wpływ na izolacyjność termiczną dachu, aczkolwiek, gdy zamierzamy urządzić poddasze mieszkalne, warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną, gdyż niektóre materiały przewodzą dźwięki z zewnątrz gorzej, a inne lepiej.

Oprócz powyższych kwestii, bardzo istotne jest również sprawdzenie tego, czy w planach zagospodarowania bądź warunkach zabudowy, nie ma przepisów narzucających nam zastosowanie wytyczonego rodzaju pokrycia. Wpływ na naszą decyzję powinny mieć również warunki lokalne oraz klimatyczne. Warto bowiem, aby dach wpasowywał się w ogólny charakter regionu, a przy tym był dostosowany do warunków pogodowych danej części kraju, ponieważ jego trwałość musi być znacznie wyższa tam, gdzie występują np. silne wiatry. Nie można również zapomnieć o wzięciu pod uwagę dostępności samych materiałów, a także i fachowców. Te bardziej nietypowe z pewnością przyniosą nam ze sobą trochę utrudnień i oczekiwań ze strony fachowców, a sam koszt ich układania będzie znacznie wyższy niż tych standardowych pokryć.