Adaptacje projektów
Adaptacje projektów typowych
Oferujemy kompleksową usługę adaptacji projektów typowych, zajmujemy się również przygotowaniem wszystkich formalności i uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Nasza siedziba znajduje się w Bielsku-Białej, jednak projekty adaptujemy na terenie całego województwa Śląskiego.


Na czym polega adaptacja projektu?
Adaptacja projektu typowego dzieli się na dwa etapy: obowiązkowy, związany z wymogami formalnymi, oraz dodatkowy, który uwzględnia potrzeby Inwestora.
Część obowiązkowa polega na dostosowaniu projektu tak, aby był zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania lub Decyzją o Warunkach Zabudowy. W skład opracowania wchodzi również wykonanie projektu zagospodarowania terenu, określenie obszaru oddziaływania inwestycji, sprawdzenie konstrukcji budynku pod kątem obowiązujących stref czy też adaptacją fundamentów do lokalnych warunków gruntowo-wodnych. Do części obowiązkowej należy także uzyskanie wszelkich potrzebnych dokumentów od odpowiednich urzędów i instytucji. Etap dodatkowy polega na dostosowaniu projektu do indywidualnych wymagań. Może to być na przykład przesunięcie lub likwidacja ścianek działowych, zmiana rozmieszczenia okien czy dobudowanie garażu. Każda zmiana wyceniania jest indywidualnie i oceniania pod kątem możliwość jej realizacji.
Z czego składa się nasze opracowanie i co możemy dla Ciebie zrobić ?
Szczegółowa lista obowiązków projektanta dokonującego adaptacji projektu gotowego jest dość długa i obejmuje: Opracowanie projektu zgodnie z ustaleniami planu miejscowego, a gdy go nie ma, zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy.
- Dostosowanie projektu do obowiązujących norm, przepisów prawa i zasad wiedzy technicznej.
- Wykonanie projektu zagospodarowania terenu (należy zamieścić go w osobnej teczce lub wpiąć do projektu wraz z proponowanymi rozwiązaniami technicznymi ukazującymi zasady nawiązania do otoczenia).
- Określenie obszaru oddziaływania inwestycji (na jego podstawie zgłaszamy zamiar rozpoczęcia budowy budynku mieszkalnego, lub występujemy z wnioskiem o pozwolenie na budowę).
- Wykonanie niezbędnej adaptacji fundamentów do lokalnych warunków gruntowo-wodnych i sposobu ich izolacji.
- Sprawdzenie lub przeliczenie konstrukcji budynku w zakresie dostosowania jej do lokalnych warunków i obciążeń normatywnych, wynikających z innych niż przyjęte w projekcie stref klimatycznych.
- Naniesienie na oryginalny projekt gotowy – w przypadku zmian w projekcie – trwałą techniką graficzną (w kolorze czerwonym)
projektowanych zmian w zakresie rysunkowym i tekstowym. - Dołączenie wymaganych przez właściwe urzędy i dostarczonych przez Inwestora opinii, uzgodnień i oświadczeń, w tym oświadczenie Inwestora o dysponowaniu prawami do działki na cele budowlane.
- Uzyskanie wymaganych opinii i uzgodnień w zakresie wynikającym z przepisów.
- Przejęcie na siebie obowiązków głównego projektanta.
- Załączenie stosownych uprawnień oraz wpisu do izby zawodowej.
- Opracowanie dokumentacji BIOZ (Bezpieczeństwo i Ochrona Zdrowia na budowie).
- Sprawowanie nadzoru autorskiego w czasie trwania prac budowlanych
(na żądanie Inwestora lub właściwego organu), w zakresie stwierdzania zgodności realizacji projektu z oryginałem i uzgadniania możliwości wprowadzania rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora inwestorskiego. - Wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań.