Jak wykonać projekt funkcjonalnego i nowoczesnego domu?

Zbudowanie domu jest jednym z najistotniejszych etapów w życiu każdego człowieka. Bardzo często jest to rodzaj inwestycji, którą użytkować będą następne pokolenia, a co za tym idzie, musi ona być naprawdę dobrze przemyślana. Już sam etap opracowywania projektu zmusza nas do podjęcia mnóstwa istotnych decyzji, które będą miały kluczowy wpływ na całkowity komfort użytkowania danego budynku. Poniżej przedstawimy pewne rozwiązania, które warto rozważyć podczas budowy domu, ażeby był on nowoczesny i funkcjonalny.

Ruchome kondygnacje

Nie tak dawno jeszcze rozsuwane dachy stanowiły dosyć futurystyczną wizję, która przeznaczona była przede wszystkim dla tych bardziej majętnych inwestorów. Jednakże dostęp do nowatorskich rozwiązań architektonicznych, a także ogólny rozwój technologiczny sprawił, iż stosowanie mobilnych kondygnacji we wszelkiego typu budynkach mieszkalnych, stał się coraz częściej spotykany i popularny. Dzięki nim, nawet najprostszy dom może stać się maksymalnie funkcjonalny, a przy tym umożliwiają efektywne ograniczenie miejsca zajmowanego na działce. Tworzenie nowoczesnych napędów można wykorzystać do montażu:

  • Otwieranych dachów
  • Ruchomych podjazdów
  • Wysuwanych balkonów
  • Wind samochodowych
Energooszczędność

Energooszczędność to coś, co w ostatnim czasie jest pożądane niemal przez wszystkich inwestorów. W nowoczesnym budownictwie wdrażanie tego typu rozwiązań jest już wręcz pewnym standardem, albowiem dzięki nim utrzymanie domu staje się niewątpliwie tańsze. Domy pasywne posiadają w swoim wyposażeniu innowacyjne technologie odzysku ciepła, jak również pozwalają pobierać energię z naturalnych zasobów źródeł odnawialnych. Tego rodzaju elementy muszą zostać przewidziane już podczas etapu projektowania całego budynku, bowiem pozwala to na uniknąć późniejszych kosztów termomodernizacji. Ogromne znaczenie ma również kształt całej bryły, rozlokowanie wszelkich pomieszczeń, a także umiejscowienie obiektu na danej działce. Dobrym rozwiązaniem jest też zdecydowanie się na spore przeszklenia, które są typowe w budownictwie pasywnym.

Układ pomieszczeń

Następnym bardzo istotnym aspektem jest rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz budynku. Cały plan musi przede wszystkim opierać się na wszelkich indywidualnych potrzebach ich przyszłych mieszkańców, a także ich stylu życia. Aktualnie bardzo modne są przestrzenie otwarte, łączące w sobie funkcje zarówno salonu, kuchni, jadalni, a także części wypoczynkowej. Niestety takie rozwiązania są dosyć mało praktyczne i o wiele korzystniejszym pomysłem jest wydzielenie osobnych pomieszczeń, dzięki którym cały budynek staje się znacznie bardziej funkcjonalny, a przy tym też przytulniejszy.

Materiały wykończeniowe

Sposób wykończenia domu ma także ogromny wpływ na nowoczesność oraz funkcjonalność domu – rodzaj pokrycia dachowego, elewacji czy też zastosowanej izolacji. Tego typu elementy mają bowiem duże znaczenie nie tylko dla szeroko pojętej estetyki, ale również i energooszczędności danego budynku. To właśnie dlatego, takowe kwestie muszą być rzetelnie oraz skrupulatnie przemyślane, ażeby uniknąć jakichkolwiek zbędnych, dodatkowych kosztów.