Zbudowanie domu jest nie lada wyzwaniem, które pochłania mnóstwo energii oraz czasu, ponieważ jest to długotrwały proces, zależny od urzędniczych procedur. Mnóstwo osób bardzo często nie wie kompletnie od tego zacząć swoją przygodę z postawieniem domu, a wszelakie „papierologiczne” kwestie z tym związane, są po prostu skomplikowane i nie raz przysparzają sporo problemów. Warto jest zatem dowiedzieć się jakie formalności obowiązują w czasie budowy, a także jakie dokumenty zebrać i gdzie je dostarczyć. To z pewnością pozwoli nam uniknąć wielu stresujących sytuacji i oszczędzimy sobie dzięki temu sporo niepotrzebnych nerwów. Inwestycja w kupno działki oraz budowę domu składa się z mnóstwa etapów, a nim rozpoczniemy samą budowę swojego wymarzonego domu, musimy dopełnić wszelkich, niezbędnych formalności, ponieważ bez nich działałoby się niezgodnie z prawem, czego oczywiście lepiej nie próbować robić.
W dokumentach nie może niczego zabraknąć.
W momencie, gdy planujemy budowę domu, musimy zakupić grunt, który spełnia warunki zabudowy. Wybór działki pod nasz przyszły dom musi być dokładnie przemyślane, albowiem nie każda nadaje się pod takową inwestycję. Status upatrzonej przez siebie działki można bez problemu sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), w którym znajdziemy informacje o jej przeznaczeniu użytkowym. Z dokumentu dowiemy się jakie rozwiązania obowiązują co do metody zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy. Wniosek o wypis, a także wyrys planu zagospodarowania przestrzennego należy złożyć w wydziale architektury urzędu gminy bądź miasta. Czasami plan możemy znaleźć na stronie internetowej danego urzędu. Kiedy okazuje się bowiem, że grunt, na którym planujemy budowę domu nie jest objęty ważnym MPZP, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, po którą udajemy się również do urzędu. Pragnąc postawienie budowli zgodnie z wszelkimi, obowiązującymi procedurami, należy zdobyć pozwolenie na budowę bądź zgłosić ją w urzędzie. Jeśli weszliśmy już w posiadanie tych niezbędnych dokumentów, musimy pamiętać, aby koniecznie, skrupulatnie przejrzeć księgi wieczyste danego terenu pod budowę. Kolejnym etapem jest nabycie projektu budowlano-architektonicznego, który jest nieodłącznym elementem, ażeby uzyskać pozwolenie, które umożliwi nam rozpoczęcie stawiania domu. Będziemy go także potrzebowali w momencie, kiedy prace budowlane będą oparte na zgłoszeniu zamiaru budowy. Nim jednakże postaramy się uzyskać pozwolenie na budowę lub zgłosimy takowy zamiar, musimy również zdobyć zapewnienia o dostawie niezbędnych mediów. U dostawców należy zawnioskować o dokumentację stwierdzającą warunki techniczne przyłączenia naszej działki do sieci kanalizacyjnej, energetycznej, wodociągowej, a także gazowej.
Należy pamiętać oczywiście, że jeżeli czujemy, iż nie poradzimy sobie z pewnymi kwestiami samodzielnie, zawsze mamy możliwość skorzystania z pomocy osób, które znają się na wszystkich urzędniczych sprawach związanych z budową domu. Warto bowiem zadbać o to, aby cały ten proces był dla nas również przyjemnością, i gdy będziemy wspominać czas, w którym budowaliśmy swój wymarzony dom, abyśmy mogli robić to z uśmiechem na twarzy. Ma być to bowiem przyjemny okres w naszym życiu, a nie koszmar, który będziemy później wspominać przez długie lata.