Co oferuje stan deweloperski?

Stan deweloperski jest pojęciem, z którym w swoim życiu zetknął się z pewnością każdy inwestor nabywający mieszkanie bądź dom na rynku pierwotnym. Co ono dokładnie oznacza? Nie istnieje jedna definicja powyższego terminu, jednakże przyjęte zostało, iż jest to określenie stanu wykończenia danej nieruchomości, którą firma deweloperska przekazuje nabywcy. Należy jednak pamiętać, że poszczególne elementy wykończenia, zależne są przede wszystkim od tego, co znajduje się w umowie, którą zawarł inwestor z deweloperem. Aczkolwiek standardy określają, iż w stanie deweloperskim, dom powinien mieć zakończone wszelakie prace wiążące się z przyłączeniem mediów (instalacja grzewcza, elektryczna i wodno-kanalizacyjna), ociepleniem budynku, zrobieniem wylewek podłogowych i tynków, a także powinny zostać zamontowane grzejniki, parapety oraz wstawione drzwi zewnętrzne. Ogólnie określając, takowy stan nieruchomości musi pozwalać na jak najszybsze wszczęcie prac wykończeniowych. Natomiast wykończenie zewnętrzne budynku powinno obejmować takie prace jak: podbitka dachowa z jego ociepleniem, ocieplenie elewacji, stworzenie schodów z balustradami, osadzenie rur spustowych, a także przygotowanie drogi dojazdowej i miejsc parkingowych.

Zalety stanu deweloperskiego:

  • Mniejszy koszt nabycia nieruchomości
  • Możliwość wprowadzenia zmian w układzie domu/mieszkania
  • Możliwość indywidualnej aranżacji wnętrz i doboru materiałów wykończeniowych
  • Niższe koszty, gdy część prac wykonywana jest samodzielnie
  • Wady stanu deweloperskiego:
  • Brak możliwości zamieszkania w lokum po odbiorze kluczy
  • Cena wykończenia wnętrz może być większa aniżeli ta ze wstępnego kosztorysu inwestycji
  • Obowiązek osobistego nadzorowania oraz koordynowania budowy
  • Przy braku doświadczenia możliwe obniżenie standardu wykończenia

Jaki jest koszt wykończenia stanu deweloperskiego?

Jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie niestety nie ma. Nabycie domu bądź mieszkania w stanie deweloperskim wymaga oczywiście jego późniejszego wykończenia i tutaj koszty kształtują się indywidualnie. Znaczenie ma tutaj rzecz jasna przede wszystkim jak dużą powierzchnie ma nasze lokum, rodzaj i jakość stosowanych materiałów wykończeniowych oraz ogólny standard wyposażenia danych wnętrz. Dosyć istotną kwestią jest również to w jakiej lokalizacji znajduje się nieruchomość, która kształtuje ceny na materiały i usługi na lokalnych rynkach. Natomiast jedną z najbardziej kluczowych czynników wpływających na koszt całego etapu jest to, czy etap wykończenia przeprowadzimy we własnym zakresie czy też jednak skorzystamy z profesjonalnych usług wyspecjalizowanych ekip remontowych.

Jeżeli zależy nam na zniwelowaniu kosztów wykończenia domu bądź mieszkania, warto przede wszystkim część prac przeprowadzić samodzielnie. Już samo układanie paneli czy też malowanie ścian, które nie są zbyt skomplikowanymi czynnościami, pozwoli na skuteczne zaoszczędzenie niemałej sumy pieniędzy. Skutecznym sposobem, aby zatrzymać trochę gotówki w portfelu jest również wcześniejsze zaopatrzenie się w niektóre materiały wykończeniowe np. podczas lokalnych bądź sezonowych promocji. Jest to jednakże możliwe i wskazane tylko w sytuacji, gdy jesteśmy już całkowicie pewni jak ma wyglądać nasze przyszłe „cztery kąty”.