Jak sprawdzić działkę przed jej zakupem?

Obecne ceny działek osiągnęły niezwykle duże wartości, dlatego też zakup terenu, na którym w przyszłości miałby stanąć nasz wymarzony dom, to wyjątkowo poważna inwestycja, która wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Portale ogłoszeniowe są bowiem pełne najróżniejszych ogłoszeń, które wydają się być „okazją”, aczkolwiek nie należy podejmować nigdy pochopnej decyzji, gdyż może się na nas czaić mnóstwo pułapek w postaci ukrytych mankamentów. Zanim zdecydujemy się więc na nabycie działki, należy sprawdzić kilka najistotniejszych rzeczy, które przedstawimy poniżej.

Status prawny.

Kluczowym elementem, który musimy koniecznie ustalić to informacje dotyczące statusu prawnego działki, co oznacza, iż przede wszystkim musimy wiedzieć czy jest to:

  • działka rolna, na której mogą budować się przede wszystkim rolnicy
  • działka budowlana, przy której nie ma jakichkolwiek przeciwskazań do budowy
  • działka leśna, na której można zbudować dom, chyba że MPZP zakłada inaczej

Arcyważnym jest również, ażeby upewnić się czy dany grunt nie jest obciążony jakimikolwiek długami czy też kredytem, ponieważ w chwili przepisania działki na kupującego, oprócz jej wszystkich zalet, nabywamy również i jej wady. To oczywiście powinniśmy móc bez problemu sprawdzić w księdze wieczystej, której namiary powinien podać nam każdy sprzedający.

Miejscowy plan zagospodarowania.

Wspomniany powyżej MPZP to właśnie Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest jednym z najważniejszych dokumentów dla inwestorów, ponieważ dzięki nim dowiemy się czy na działce, którą chcemy kupić, będziemy mogli postawić swój wymarzony dom. W pewnym regionach bowiem, obowiązywać mogą surowo określone przepisy dotyczące:

  • wysokości oraz rozmiaru budynku
  • koloru elewacji albo dachu
  • odległość konstrukcji od drogi
  • stylu, w którym zbudowany zostanie dom

Ukształtowanie działki.

Następną niezwykle istotną kwestią, którą kupujący musi sprawdzić jest ukształtowanie terenu danego obiektu. Musimy pamiętać, że pozornie płaska powierzchnia, prezentowana na zdjęciach, w rzeczywistości może się okazać działką posiadającą mnóstwo wzniesień oraz dziur. Naszą czujność powinny wzbudzić przede wszystkim ogłoszenia z gruntami, które posiadają bardzo dużą ilość wysokich traw bądź innych roślin, dlatego w pewnym przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalisty, który rzetelnie zmierzy kąt nachylenia działki.

Media oraz dojazd.

Nim zakupimy działkę, musimy się także dowiedzieć czy jest ona połączona z drogą dojazdową. Jeżeli tak nie jest, to nim przystąpimy do budowy domu, mamy obowiązek, aby takową drogę doprowadzić. Należy się również rozeznać czy dany grunt jest uzbrojony, a więc czy posiada dostęp do kanalizacji, wody, gazu oraz prądu. Bez połączenia działki z gazem nie mamy bowiem prawa rozpocząć budowy. Samo doprowadzenie wszelkich niezbędnych mediów jest dość kosztowne i sprawi, iż ostateczny koszt działki znacząco wzrośnie.

Zbadanie gruntu.

Po sprawdzeniu wszystkich formalności jakimi jest MPZP, status prawny, uzbrojenie oraz ukształtowanie, pozostaje nam już jedynie dokładne zbadanie terenu. Tego nie jesteśmy w stanie sprawdzić na pierwszy rzut oka, tak jak w przypadku samego ukształtowania. Jeżeli chcemy zbadać to, co znajduje się pod powierzchnią ziemi, musimy skorzystać z usług geodety, który zbada:

  • jaka ziemia znajduje się pod warstwą wierzchnią terenu
  • czy w gruncie nie znajduje się większa ilość twardego materiału jak np. kamienie czy belki, które mogłyby utrudnić nam budowę domu

Istotne jest również przebadanie jakości gruntu, co polega na sprawdzeniu, czy aby działka, którą pragniemy zakupić, nie jest skażona żadną niebezpieczną substancją.