Projekty domów szkieletowych

W czasie poszukiwań wymarzonego domu, przeglądamy mnóstwo projektów, ale jeżeli komuś zależy, aby nowe lokum zdobyć dosyć szybko i niewielkim kosztem, to właśnie projekt domu szkieletowego sprawdzi się tu doskonale.

Dla większości ludzi dom szkieletowy to niedużych rozmiarów, zwyczajny, niedrogi dom, który najczęściej wykorzystywany jest jako dom letniskowy. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż takowa forma domu w ogromnej mierze zależna jest od koncepcji architekta. Ten rodzaj konstrukcji ma tendencję do wychładzania oraz nagrzewania się w krótkim czasie, bywa także głośna, aczkolwiek technologia w niej zastosowana, daje także mnóstwo możliwości. Dom szkieletowy doskonale sprawdzi się również w formie pasywnej, a to wszystko dzięki zastosowaniu podwójnej termoizolacji, zarówno z zewnątrz, jak i w wewnątrz. Tego typu dom złożony jest przede wszystkim z ogrzewania korzystającego z energii odnawialnej oraz z wentylacji mechanicznej z rekuperacją. To jak będzie wyglądał nasz dom szkieletowy zależne jest wyłącznie od naszej wyobraźni. Można je spotkać zarówno w wersji z poddaszem, jak również i parterowej. Wszystkie rozwiązania natomiast posiadają swoje wady oraz zalety. Nie inaczej jest i w tym przypadku.

Zalety domu szkieletowego:

– Nieduże koszty budowy ze względu na stosowane materiały podczas tworzenia konstrukcji.

– Szybka budowa – konstrukcja szkieletowa powstaje średnio w ciągu dwóch bądź trzech miesięcy, a jego wykańczanie trwa od dwóch do czterech miesięcy.

– Budowa może trwać przez cały rok, także zimą.

– Szybkie nagrzewanie.

– Lekka konstrukcja, która składa się przede wszystkim z drewna.

Wady domu szkieletowego:

– Szybkie nagrzewanie oraz wychładzanie, które może być kłopotliwą kwestią, albowiem związane jest to z właściwą regulacją instalacji grzewczej.

– Szybki proces budowy, który dla pewnej części konsumentów może być problemem, ponieważ związane jest to z poniesiem wszystkich kosztów w niewielkim odstępie czasu.

– Trudności z aranżacją wnętrz – należy wzmocnić wszystkie miejsca, w których zawisnąć mają ciężkie szafki oraz inne ciężkie przedmioty.

– Kłopoty z akustyką – możemy słyszeć dźwięki oraz odgłosy z innego pomieszczenia.

Dobierając projekt domu powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć. Podstawą naszej decyzji powinna być obecna sytuacja rodzinna. Najistotniejsze jest bowiem ile potencjalnych osób będzie zamieszkiwało dany dom, ponieważ to na jej podstawie musi zostać dostosowana optymalna dla naszych możliwości oraz potrzeb powierzchnia mieszkalna. Bardzo ważna jest również liczba pomieszczeń z uwzględnieniem ich wymiarów, a także ich rozmieszczenie, które ma znaczący wpływ na końcowy koszt całej inwestycji. Nie możemy również zapomnieć o tym, aby realnie oszacować swój budżet, który planujemy przeznaczyć na budowę domu, analizując za oraz przeciw każdego interesującego nas rozwiązania, które chcielibyśmy zastosować w swoim lokum.

Najważniejsze zawsze jest przede wszystkim racjonalne spojrzenie na własne oczekiwania w odniesieniu do wymagań urzędowych oraz rozsądne i świadome zadecydowanie o swoim przyszłym domu.