Projekt indywidualny czy projekt gotowy – co wybrać?

W obecnych czasach budowa domu może być niezwykle trudnym i poważnym wyzwaniem dla niejednego człowieka. Kluczowym warunkiem, które zagwarantuje bezproblemowy przebieg całej realizacji, a także pozwoli spełnić wszelkie oczekiwania oraz potrzeby przyszłych mieszkańców, dotyczące zarówno estetyki, funkcjonalności, wygody oraz energooszczędności jest podjęcie odpowiedniej decyzji dotyczącej projektu domu. Dobrze wybrany, a także wykonany projekt zapewnia nam właściwy przebieg całego procesu budowy. Powinien on zawierać rozwiązania, które uproszczą realizację danej inwestycji, jak również dostępną i komfortową technologię wznoszenia. Dobrze wykonany projekt architektoniczno-budowlany powinien zawierać:

  • formę budynku,
  • konstrukcję budynku,
  • funkcję budynku,
  • technologię wznoszenia.

Projekt indywidualny czy typowy?

Sam wybór projektu zależny jest od osobistych preferencji danego inwestora, jego możliwości finansowych, jak również wymagań, które określił sobie podczas planowania budowy domu. Decyzja o wyborze projektu domu gotowego, a także projektu indywidualnego są całkowicie uzasadnione oraz posiadają szereg swoich zalet i wad. Idiotycznym mitem jest bowiem, iż projekty gotowe są gorsze aniżeli te wykonane na indywidualne zamówienie.

Główne zalety projektu gotowego:

  1. Przede wszystkim jest to doskonały wybór dla tych inwestorów, którzy mają już dokładnie sprecyzowane oczekiwania, gdyż wtedy w prosty sposób można wybrać katalogowy projekt i poddać go ewentualnym modyfikacjom.
  2. Ogromny wybór projektów typowych na rynku.
  3. Czas przygotowania dokumentacji projektowej wraz z adaptacją projektu do działki, co umożliwia szybsze otrzymanie pozwolenia na budowę.
  4. Możliwość wprowadzania zmian w projekcie, na które musi wyrazić zgodę autor, co w praktyce nie jest jakimkolwiek problemem.
  5. Korzystne ceny dokumentacji projektowej, którą cechuje świetna jakość wykonania i wysoki standard.
  6. Możliwość wybrania opcjonalnych zestawów rysunków architektonicznych, dedykowanych do konkretnego projektu domu np, projekty instalacji proekologicznych lub projekty gotowe małej architektury.
  7. Możliwość zadecydowania o technologii stawiania domu.

Wady typowego projektu to natomiast:

  1. Konieczne jest dodatkowo płatne wykonanie adaptacji projektu gotowego do działki.
  2. Nie wszystkie projekty mogą spełnić wymagania oraz oczekiwania inwestora.
  3. Niektórych projektów typowych bez zmian nie uda się posadowić na działce. Wszystko zależne jest od poziomu trudności jakie może postawić nam i projektantowi adaptacja działki.
  4. Projekty gotowe są powtarzalne.

Zalety projektu indywidualnego:

  1. Projekt tego typu opracowuje się tak, ażeby spełniał wszystkie wymagania oraz obostrzenia, np. bez względu na to jakie warunki są na działce, a także by nie naruszał jakichkolwiek zapisów w warunkach zabudowy.
  2. Posadowienie projektu domu indywidualnego na różnego rodzaju działkach (np. z terenem pochyłym) jest znacznie łatwiejsze, aniżeli projektu gotowego, albowiem dobrze opracowany projekt jest nawet w stanie zniwelować pewne wady terenu bądź lepiej wykorzystać jego zalety.
  3. Dom jest projektowany od początku do końca według wszelakich wymagań oraz oczekiwań jego przyszłych mieszkańców, dlatego jest to zazwyczaj całkowicie bezproblemowe.
  4. Będzie to jedyny w swoim rodzaju, unikalny projekt.
  5. Inwestor posiada całkowitą kontrolę nad pracami projektowymi.
  6. Istnieje możliwość skutecznego zniwelowania kosztów budowy oraz eksploatacji domu.

Wady projektu indywidualnego:

  1. Czas przygotowania całej dokumentacji projektowej do pozwolenia na budowę jest znacznie dłuższy.
  2. Początkowy, niewłaściwy wybór projektanta, która zmusza nas do poszukiwań kogoś nowego wiąże się z wydłużeniem terminów oraz generowaniem dodatkowych kosztów.
  3. Wszelkie zmiany podczas etapu projektowego albo na budowie, czy też liczne odstępstwa od projektu, przedłużają całą realizację inwestycji oraz narażają nas na kolejne koszty.
  4. Ceny takowych projektów jest o wiele wyższe aniżeli tych typowych.