Projekt domu na wąską działkę.

Na pierwszy rzut oka, wąska działka może się nam wydawać znacznie mniej atrakcyjna, aniżeli te szersze. Dopada nas myśl, iż możliwości budowy są znacznie ograniczone, a prywatność niemożliwa. To błąd, ponieważ wąska działka to także ogromne pole do popisów dla minimalistycznego designu. Oczywiście zbudowanie domu na wąskiej działce może też przysporzyć nam trochę problemów, albowiem musimy spełnić wyznaczone wymogi, zanim otrzymamy pozwolenie, które umożliwi rozpoczęcie budowy. Ponadto kłopotem jest również samo dopasowanie projektu domu do niedużego metrażu dostępnej powierzchni. Podczas wybierania szkicu, istotne jest to, ażeby odpowiednio zagospodarować dany teren tak, by wszyscy mieszkańcy budynku mogli wygodnie z niego korzystać.

Jak zatem wybrać właściwy projekt domu na tego typu działkę?

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, to poznać dokładne wymiary działki, jak również zorientować się w jakich granicach można postawić na niej dom. Właśnie w ten sposób możemy znacząco zawężyć poszukiwania naszego idealnego projektu. Posiadając już te informacje, mamy możliwość skorzystania z firmowych stron biur projektowych, na których dzięki dostępnym filtrom wyszukiwaniem w tym także maksymalnego metrażu działki, możemy sprawdzić czy na naszym terenie, uda się nam zbudować długi budynek, dom piętrowy czy też taki z poddaszem użytkowym. Tak naprawdę to, który projekt zostanie wybrany, zależy wyłącznie od tego, jakie potrzeby oraz oczekiwania mają jego przyszli użytkownicy. Dom z poddaszem użytkowym sprawdziłby się doskonale dla co najmniej czteroosobowej rodziny, gdzie wnętrze możemy wyraźnie podzielić na strefę dzienną oraz nocną. Dom o dużej długości natomiast świetnie nada się dla tych osób, które preferują bardziej otwarty styl życia. Jest to projekt pozbawiony poddasza mieszkalnego, a wszystkie pomieszczenia ulokowane są na jednej powierzchni parterowej. To zdecydowanie dom, który łączy w sobie funkcjonalność, a przy tym jego budowa jest możliwa przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Nie oznacza to jednakże, iż osoby, którym marzy się piętrowy dom są na straconej pozycji. W ofertach biur architektonicznych, możemy znaleźć całe mnóstwo projektów tego typu domów, znajdujących się na wąskich działkach, które są funkcjonalne oraz posiadają wiele udogodnień.

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze projektu domu musimy zatem szukać takich rozwiązań, które będą możliwie całkowicie komfortowe. Metraż działki niezaprzeczalnie wprowadza trochę ograniczeń, dotyczących kształtu przyszłego lokum, jednakże w ofertach doświadczonych biur projektowych, możemy znaleźć wiele nowoczesnych, a także klasycznych brył, które umożliwiają nam optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Faktem jest również, iż takowe działki nie są zazwyczaj pomocne, abyśmy uzyskali wymarzoną prywatność. Powodem tego jest najczęściej to, że dany teren jest już umiejscowiony pomiędzy istniejącymi już działkami bądź domami. Spory nakład kreatywności, który posiadają doświadczeni architekci, pozwala oczywiście rozwiązań i tą kwestię. Doskonałym sposobem jest bowiem strategiczne rozmieszczenie okien z przodu bądź na tyle budynku, które wprowadzą mnóstwo naturalnego światła i pozwolą uniknąć wzroku wścibskich sąsiadów. Jeżeli natomiast okna są także na bokach budynku, warto przemyśleć to, jakie pomieszczenia mają się tam znajdować i czy wymagają one sporej dozy prywatności.