O czym musimy pamiętać projektując dom?

Wybór projektu to etap, na który przeważnie poświęcić trzeba naprawdę dużo czasu. W tym momencie musimy bowiem przemyśleć dokładnie oraz zastanowić się nad mnóstwem kwestii – zaczynając od takich podstaw jak metraż, ilość pomieszczeń, a kończąc na wyglądzie zewnętrznym budynku oraz jego funkcjonalnościach. Tutaj musimy nauczyć się wybiegać w przyszłość oraz przewidzieć ewentualnie zmiany, które nastąpią, aby wszystko zaplanować tak, aby nieustannie żyło nam się wygodnie. Należy rozpoznać wszelakie potrzeby i oczekiwania, by nasz przyszły dom był tym wymarzonym.

W pierwszej kolejności koniecznie musimy określić bryłę oraz charakter samego domu. Musimy się dobrze zastanowić czy bardziej skłaniamy się ku domom nowoczesnym czy klasycznym, parterowym czy piętrowym, z poddaszem użytkowym czy może takim z płaskim dachem. Decyzję należy podjąć na podstawie własnych preferencji, potrzeb, ale swoje marzenia należy również skonfrontować ze swoim planowanym budżetem. Logicznym jest, że im bardziej skomplikowany projekt budynku, tym koszty będą wyższe. Dach o wielu załamaniach oraz płaszczyznach, liczne wykusze, okna dachowe np. w kształcie oka, jak również balkony czy też złożona konstrukcja samej bryły – to wszystko ma poważny wpływ na finalny koszt, który będziemy musieli ponieść podczas budowy. Podczas planowania rozważamy także szereg nowoczesnych rozwiązań, które zamieszczane są w wielu projektach. Zanim jednak zdecydujemy się na jakiekolwiek, musimy dokładnie przemyśleć, czy aby na pewno jest to nam niezbędne do życia i czy nasz budżet na to pozwala. Na tym etapie trzeba także zastanowić się z jakich dużych urządzeń technicznych będziemy chcieli móc korzystać w swoim przyszłym lokum. Musimy więc przemyśleć taką kwestię jaką jest wybór rodzaju grzewczego, który jest jednym z kluczowych elementów podczas planowania swojego domu. Może to być bowiem gaz, olej opałowy, drewno, powietrze bądź energia elektryczna, aczkolwiek nie zawsze możemy decydować bez jakichkolwiek ograniczeń. Typ paliwa grzewczego może zostać nam narzucony przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a więc należy to wcześniej dokładnie sprawdzić. Następną rzeczą, nad którą musimy się zastanowić są takie rzeczy jak odkurzacz centralny, rekuperacja, a także klimatyzacja. Wszystkie tego rodzaju udogodnienia musimy obmyślić na początku, ponieważ na wszystkie te elementy należy znaleźć i wygospodarować właściwe miejsce. Niezwykle istotnym jest również, ażeby przemyśleć kwestię niektórych pomieszczeń, takich jak garaż, strych, spiżarnia, pralnia. Musimy wstępnie przemyśleć czy potrzebujemy któregoś z nich i czy mamy na takowe miejsce oraz możliwości. Dzięki nim niewątpliwie nasza organizacja oraz przechowywanie jest znacząco prostsze.

Projekt domu to bezsprzecznie wybór na długie lata, dlatego też wymaga to od nas niezwykle dużego skupienia i poświęcenia mnóstwa czasu. Im dokładniej sprecyzujemy swoje potrzeby odnośnie przyszłego życia w naszym nowym domu oraz jego organizacji, tym wybór wymarzonego projektu stanie się o wiele prostszy. Zapoznając się z projektami warto skupić się na rozwiązaniach, które pozytywnie mogą wpłynąć na komfort naszego życia, a także dzięki którym przestrzeń będzie w pełni funkcjonalna.