architekt

Jak przygotować się do spotkania z architektem?

Nie zawsze potrafimy samodzielnie zaprojektować swój dom bądź mieszkanie, dlatego tutaj z pomocą przychodzi nam architekt. Stworzenie własnych „czterech kątów” to przygoda, która zaczyna się od znalezienia odpowiedniego projektanta. Wiele osób jednak zastanawia się czy skorzystanie z usług takowej osoby jest tego warte. Należy więc zadać sobie pytanie czy jesteśmy na siłach, ażeby samodzielnie wszystko zaplanować i zaaranżować, tak by stworzyć finalnie swoje wymarzone, a przy tym w pełni funkcjonalne wnętrze. Architekt jest bowiem osobą o wyjątkowym zmyśle estetycznym oraz przestrzennym, który tuż po przeprowadzeniu początkowej analizy oraz ustaleń jest w stanie bardzo szybko stworzyć wstępną koncepcję nieruchomości, obmyślając wszelakie detale takie jak np. usytuowanie okien względem kierunków świata, całokształt bryły budynku, a następnie zaaranżuje przestrzeń, aby w pełni spełniała ona nasze oczekiwania.

W momencie, kiedy zdecydujemy się już na podjęcie współpracy z architektem, musimy tak naprawdę w pełni przemyśleć to, czego konkretnie potrzebujemy i pragniemy w naszym przyszłym domu bądź mieszkaniu. Musimy zastanowić się nad tym m.in. jaki rodzaj domu nam się marzy, jak duży ma on być, ile pomieszczeń chcemy posiadać oraz wiele innych szczegółów, gdyż od tego zależy cała funkcjonalność budynku. Przed pierwszym spotkaniem warto więc poświęcić trochę czasu na to, aby rozejrzeć się za tym, co się nam podoba i poszukać pewnych inspiracji. W dzisiejszych czasach jest to znacznie prostsze, albowiem internet jest przepełniony najróżniejszymi zdjęciami oraz wskazówkami dotyczących projektowania budynków oraz wnętrz. Nie musi być to zrobione profesjonalnie. Samo zebranie materiału w postaci wydrukowanych zdjęć z sieci czy też wyrwanych z gazet to coś, co z pewnością pomoże architektowi, gdyż w pewien sposób naprowadzi go to na styl, który się nam podoba i pozna on nasze wyobrażenie o wymarzonych „czterech kątach”.

Przed pierwszym spotkaniem musimy także zadbać o sprawy formalne. Konieczne jest dostarczenie architektowi przede wszystkim mapy geodezyjnej, która zawiera wymiary działki z określonymi kierunkami świata, jak również decyzję o warunkach zabudowy bądź wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Równie istotny jest też wypis z rejestru gruntów. Wszystkie te dokumenty bowiem umożliwią wyeliminowanie projektów, które z przyczyn formalnych nie mogłyby zostać zrealizowane na danej działce klienta. Projektantowi musimy również dostarczyć informację na temat dostępnych mediów, które się tam znajdują, takich jak prąd, kanalizacja, gaz i woda, gdyż ma to wpływ na to, jak w przyszłości posesja zostanie zagospodarowana i jakie funkcjonalności zostaną zastosowane w budynku.

Na końcu warto także rzetelnie przemyśleć oraz ustalić to, jakie możliwości finansowe posiadamy, ponieważ architekt musi poznać nasz budżet, aby wiedzieć co może konkretnie zaproponować swoim klientom. Dotyczy to zarówno całej budowy, jak również i przyszłych kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości. Na tym etapie zatem dobrze jest się zastanowić również nad tym, czy podczas budowy zastosować rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne czy też zainstalowanie pompy ciepła.