Domy tanie w budowie to doskonała propozycja przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy posiadają pewne środki finansowe i pragną uniknąć kosztownych kredytów bankowych. Znajdą one swoich zwolenników przede wszystkim pośród miłośników niezwykle modnego aktualnie stylu minimalistycznego. Taki dom charakteryzuje się przede wszystkim prostotą wykonania, dzięki czemu pewną część prac mamy możliwość, aby wykonać własnoręcznie bądź z niedużą pomocą, co pozwoli na efektywne zniwelowanie kosztów robocizny.
Co ma wpływ na koszty budowy?
Głównym elementem, który ma wpływ na cenę domu jest typ terenu, na którym ma zostać wzniesiony budynek. Działka o niewielkiej nośności, nachylony bądź podmokły będzie potrzebował porządniejszego posadowienia lokum, opasek zabezpieczających przed osuwaniem się gruntu, odwodnienia i wielu innych podobnych czynności. Wielkie koszty wytwarza również skomplikowana bryła budynku – im bardziej przypomina ona prostopadłościan bądź sześcian tym lepiej. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale bardzo często budynki o identycznej powierzchni użytkowej, ewidentnie różnią się kosztami budowy, ponieważ posiadają one różną powierzchnię stropów oraz ścian nośnych. Wbrew pozorom różnice w cenach stawiania ścian z zastosowaniem różnorodnych technologii nie różnią się zbytnio od siebie. To pokazuje, iż bardziej znacząca jest ilość użytego materiału niż jego typ. Spore koszty generują również roboty związane z robotami ziemnymi, a także podpiwniczenia budynku, dlatego należy się dobrze zastanowić czy jest to nam potrzebne. Bardzo droga jest także więźba dachowa, przede wszystkim, kiedy dach ma wielką połać i niezwykle zawiły kształt. Przy budowie domu obowiązuje albowiem prosta reguła – wszelki nietypowy kształt to kolejny, ponadprogramowy wydatek.
Koszt budowy jest wydatkiem jednorazowym, gdyż po wprowadzeniu do domu, mieszkańcy ponoszą opłaty związane z użytkowaniem, takie jak koszty za ogrzewanie domu, remontów bieżących i tak dalej. Warto jest oszczędzać podczas budowy, jednakże należy to robić z głową. Przykładem jest np. zastosowanie tańszych odpowiedników niektórych materiałów budowlanych. Ich użycie może bowiem związać się ze wzrostem kosztów eksploatacji, mieć słabszy współczynnik przenikalności termicznej przez co będziemy mieli większe opłaty za ogrzewanie domu. Niestety tanie materiały budowlane czy też instalacyjne o niskiej wytrzymałości, jak również zatrudnianie za okazyjną cenę ekipy dyletantów, może sprawić, że poniesiemy duże koszty powiązane z naprawą bądź remontem nieprawidłowo wykonanych elementów budynku.
Przy budowie taniego domu warto zatem postawić na projekt, który opiera się na prostej konstrukcji, ponieważ skutecznie obniża to koszt oraz skraca czas realizacji danej inwestycji. Prostota polega bowiem na umiejętności rezygnowania z tego, co nie jest nam niezbędne do użytkowania domu. Przystępując do takiej budowy musimy się przede wszystkim uzbroić w odpowiedni plan, a także postawić na pomoc doświadczonych fachowców, tak aby nasze marzenie o tanim domu stało się rzeczywistością.