Dom z poddaszem – czy warto wybrać projekt domu z poddaszem?

Niezaprzeczalnie dom parterowy z poddaszem to najbardziej popularny oraz najłatwiej spotykany typ domu jednorodzinnego w naszym kraju. Warto jest zapoznać się z jego wszelkimi atutami oraz wadami zanim podejmiemy decyzję odnośnie konkretnego projektu, tak aby nie stała się ona naszym zmartwieniem na długie lata.

Skupmy się zatem na początku na zaletach danej konstrukcji. Przede wszystkim tego rodzaju dom umożliwia nam zyskanie relatywnie dużej powierzchni użytkowej, a przy tym niewielkiej powierzchni zabudowy. To właśnie dlatego, domy z poddaszem są polecane głównie dla posiadaczy niedużych działek budowlanych, dzięki czemu zostaje na nich dostatecznie duża przestrzeń, ażeby w przyszłości przekształcić te miejsce np. we wspaniale zaaranżowany ogród ze strefą relaksu. W takowym projekcie posiadamy również dwie kondygnację, które dają nam możliwość, aby podzielić je na części aktywności dziennej oraz nocnej bądź wyodrębnić strefy z przeznaczeniem dla najróżniejszych pokoleń jego mieszkańców. Tego typu dom jest także bardzo często domem rosnącym razem z rodziną, albowiem nieużytkowe poddasze możemy w każdej chwili przekształcić w poddasze mieszkalne, a to wszystko za stosunkowo niewielkie kwoty pieniędzy. Musimy oczywiście pamiętać, iż izolacja termiczna w obu tych budynkach wygląda inaczej. W domu z poddaszem nieużytkowym ocieplony zostaje strop znajdujący się pomiędzy strychem, a częścią mieszkalną, zaś w domu z poddaszem użytkowym, ocieplenie stosowane jest pod połacią dachu. Lokum z zagospodarowanym poddaszem jest znacznie prościej ogrzać, dlatego, iż ma on mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych (dach i ściany) względem kubatury pomieszczeń. To właśnie dlatego domy z poddaszem są częściej typowane do realizacji domów energooszczędnych. Mnóstwo osób boi się jednak tych słynnych skosów. Niepotrzebnie, albowiem mimo ich występowania, takowe wnętrze można bardzo stylowo i niebanalnie zaaranżować, a ich dużą zaletą może stać się widok roztaczający się z takowej wysokości.

Jak każdy typ konstrukcji, także i ta posiada pewne wady. Pierwszą oraz najistotniejszą kwestią jest rzecz jasne fakt, iż wymaga ona sporych nakładów finansowych, które musimy przeznaczyć na izolację termiczną połaci dachu. Mansardy, jaskółki, okna dachowe, jak również pozostałe załamania linii dachu tworzą nadplanowe zagrożenie powstawania mostków termicznych, przez które dom traci ciepło. Niedokładne wykonanie dachu może stwarzać trudności z odpowiednią wentylacją, a także ochroną pomieszczeń przed wilgocią. Kłopotem może być także fakt, że część powierzchni takiego typu domu zajmują schody, które potrafią stanowić duży problem dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Kolejnymi problemami może być również nierównomierny rozkład temperatur w domu, ponieważ ogrzane powietrze przemieszczać się będzie do góry. Dla wielu osób także i skosy stanowią nie lada wyzwanie, gdyż ich zagospodarowanie nie należy do najprostszych, a samo zróżnicowanie wysokości takowych pomieszczeń na poddaszu sprawia, iż użytkowa powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza, aniżeli ta na parterze.

Domy z poddaszem kojarzą się nam przeważnie z tradycyjnym, nawiązującym do dawnych czasów budownictwem, aczkolwiek zyskują one coraz więcej zwolenników, między innymi wśród miłośników minimalizmu. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzi, ażeby takiej konstrukcji nadać nowoczesnego charakteru i połączyć w nim walory estetyczne oraz komfort użytkowania.